Obec Mořkov
Moravskoslezský kraj
mapa
počet obyvatel
2450
nadmořská výška
357 metrů
Napište nám Sledujte nás na facebooku Fotogalerie

Změna velikosti písma

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Naše obec > Zajímavosti a historie > Historie

Historie

Mořkov - historie a současnost

Historickým základem vzniku obce se stala lokalita "MURITZ", udělená v roce 1274 olomouckým biskupem Brunem, manovi Mravíkovi lénem. V dalších letech pak sdílí obec osudy panství štramberského, patřícího pánům z Kravař. Na jejich listině se v roce 1411 poprvé objevuje název Morcov. V 16. století je zaznamenán v obci svobodný dvůr, z něhož pocházel rytíř Jan Jeřábek z Mořkova a znak Jeřábků se zachoval v kapličce na ulici U kaple. Panství štramberské bylo vystřídáno panstvím novojičínským.

K nejstarším budovám v obci patří kostel sv. Jiří o němž je první zmínka z roku 1587. Hlavní oltář z roku 1667 byl obnoven v roce 1833. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn v roce 1878.
Jižně od kostela stojí budova první školy z roku 1844, původní přízemní jednotřídka, která byla v roce 1879 zvýšena o jedno patro a stala se z ní dvoutřídní škola. V současné době slouží jako zdravotní středisko obvodního, dětského, zubního lékaře, rehabilitační středisko, fotoateliér a provozovna opravy hodin. Po levé straně silnice ve směru na Hodslavice byla v letech 1894 - 95 postavena soukromá evangelická škola, která v současné době slouží jako evangelická modlitebna. V roce 1910 byla postavena nová, původně pětitřídní škola, která byla v roce 1967 - 8 rozšířena o dva pavilony tříd a speciálních učeben, školní jídelnu, družinu a tělocvičnu. U školy je památník připomínající osvobození obce RA a u evangelické modlitebny památník obětem umučeným v koncentračních táborech za fašistické okupace. Pomník padlým v první světové válce je umístěn nad hřbitovem.

Obchodní služby jsou nabízeny v nákupním středisku a dalších prodejnách potravin a řeznictví, restaurační služby nabízí restaurace Společenský dům, Orlovna, bistro U ogaru, penzion Šimonka spolu s ubytováním, Podhorská chalupa na koupališti s autocampingem, motoristům nabízí své služby čerpací stanice Holc.

Možnost kulturního vyžití je ve Společenském domě a v přírodním amfiteátru na koupališti. Pro sportovní vyžití je mimo areál koupaliště možnost využití ploch na zdejším sportovním stadionu.
Po roce 1989 se i v Mořkově začalo rozvíjet soukromé podnikání. K nejvýznamnějším patří Fa KON-KYS -  výroba  a  potisk  autoplachet,  KLADEXA  -  prodej zvedacích zařízení, A.P.S., BOLA - zámečnictví a repase jízdních kol, PILA KYSELÝ a celá řada dalších podnikatelských subjektů. Z institucí je na území obce mimo obecního úřadu ještě pošta, knihovna, základní a mateřská škola.

Obec má výhodnou polohu pro pěší turistiku. Z obce vede žlutě značená turistická cesta do sedla pod Krátkou, odkud můžeme pokračovat dále po žluté do Zubří nebo využít červeně značenou cestu po hřebenech Krátké, Dlouhé na chatu velký Javorník. Opačným směrem po hřebenech Hundorfu, Huštýnu a Trojačce směrem na Valašské Meziříčí. Po cestě nás kromě krásných výhledů do okolí zaujme i nedávno vyhlášená přírodní rezervace Huštýn a již známější přírodní rezervace Trojačka. Další z cest se nabízí po zelené značce přes Huštýn do Zašové. Po cestě se můžeme občerstvit vodou z upravených Jančových studánek pod Huštýnem.
Obec svou možností ubytování a stravování nabízí i možnosti autoturistiky pro oblast západního Pobeskydí a využití kulturních a přírodních zajímavostí v okolí. Přes obec vede cyklotrasa Valašsko s možností napojení na další trasy.

Z akcí, které přesahují zájem regionu je znám turistický pochod "Okolo Mořkova", který se koná vždy začátkem května a z kulturních akcí humoriáda O mořkovský koláč, za účasti předních umělců. Akce jsou navštěvovány občany z širokého okolí.

Příjezd do obce je po státní silnici II/483 od Hodslavic a Frenštátu p./R a dále po železniční trati Ostrava - Kojetín, která probíhá jižním okrajem obce.

TOPENÍ
kotlíkové dotace
z MSK pokračují

 

Fulltextové vyhledávání

16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf

HLÁŠENÍ ROZHLASU

Hlášení rozhlasu si můžete poslechnout ZDE

INTERNETOVÉ VYSÍLÁNÍ

PRACOVIŠTĚ
Czech POINT 
kancelář č. 20

ZASTUPITELSTVO OBCE MOŘKOV VYDALO ÚZEMNÍ PLÁN

Projekt "Územní plán Mořkov" byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci

Integrovaného operačního programu.
www.strukturalni-fondy.cz/iop

 Počasí Mořkov

Medard

Místní policie 

 

Počasí

Neděle Polojasno 18/14 °C
Pondělí Jasno 25/11 °C
Úterý Polojasno 29/14 °C
Středa Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 30/18 °C

Návštěvnost stránek

878093