Obec Mořkov
Moravskoslezský kraj
mapa
počet obyvatel
2450
nadmořská výška
357 metrů
Napište nám Sledujte nás na facebooku Fotogalerie

Změna velikosti písma

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26
Adventní jarmark
27
28 29 30 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Rozvoj obce > Okolí > Akce v okolí

Akce v okolí

 

 

 

 

 


1 5 9 11 13 Následující

2.okruh (velký)

Místo
Československé armády 413, Michálkovice, 71500 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

2.okruh zahrnuje cestu havíře do práce, těžní budovu a pokračuje prohlídkou strojovny a kotelny. V rámci možností spouštíme parní stroj.

Více

1.okruh (malý)

Místo
Československé armády 413, Michálkovice, 71500 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

Zahrnuje cestu havíře do práce, končí v těžní budově. Pracovní směna havířů začínala příchodem do známkovny. Každý, kdo pracoval pod zemí, si zde vyzvedl svou osobní známku. Tyto známky můžete vidět na panelech. Jednotlivé barvy a tvary známek se liší podle směny a profese (specializace) horníka. Po příchodu do šatny se havíři převlékli do fáraček (hornický oděv). Každý pracovník měl přidělené dva řetízky (v havířském slangu označované jako háky), jeden pro čisté, civilní šaty a druhý pro špinavé pracovní šaty. V řetízkových šatnách byly fáračky zavěšeny v prostoru, který byl dobře větrán a v zimě dokonce vytápěn, takže mohly lehce uschnout. Ventilace šaten a koupelen byla přirozená, pomocí hřebenovité ventilační nástavby, která při pohledu z venkovní strany objektu tvoří zajímavou siluetu završenou malou věžičkou. Součástí těchto šaten bylo i oddělení pro technický personál vybavené vanami, tzv. štajgerské lázně. Jednou z důležitých součástí každého dolu byla kancelář důlních měřičů. Můžeme zde vidět na třech pracovních stolech postupný technický vývoj této profese. Dále je možné vidět Kancelář geologa, Instalaci první pomoci, Místnost dispečinku, Výdejnu svačin, Cechovnu, Lampovnu a 1. okruh je ukončen u Těžní věže a těžní budovy.

Více

3.okruh

Místo
Československé armády 413, Michálkovice, 71500 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

3. okruh zahrnuje venkovní prohlídku areálu (nádvoří) a obří vyrovnávací tlakové nádoby, porál štoly za dřevištěm, peterská halda, stará rozvodna s modely ze stavebnice Merkur a malou hernou.

Více

Exkurzní trasa pivovarem Ostravar

Místo
Hornopolní 1075, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

Návštěva exkurzní trasy pivovarem Ostravar je vhodným tipem pro příjemně strávené odpoledne. Za odborného výkladu se zde můžete seznámit s jednotlivými procesy vaření piva Ostravar. Prohlídka začíná na varně - varna v Ostravaru má nejmladší měděné povrchy v České republice. Spilka – oddělení, kde naše pivo kvasí, není návštěvníkům přístupná, kvůli přísným hygienickým pravidlům, které tam panují. Poté se pokračuje do ležáckých sklepů, kde naše pivo zraje v ležáckých tancích. Následně Vaše kroky povedou do filtrace. Poslední částí návštěvy výroby piva jsou stáčírny sudů a stáčírny lahví. Prohlídka končí na staré varně, v níž je umístěna zajímavá expozice pivovarského muzea. Zde si můžete prohlédnout vystavené exponáty tohoto tradičního českého odvětví. Celá exkurze pivovaru je zakončena ochutnávkou piva z Ostravaru. Exkurzní trasa pivovarem a expozice pivovarského muzea je v Ostravě otevřena od roku 2000. Ročně je navštíví na 7000 návštěvníků. Výklad je možný i v anglickém jazyce.

Více

Citera v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Místo
Masarykovo náměstí 37, Moravská Ostrava, 70200 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

Stálá muzejní expozice.

Více

Expozice U6

Místo
Ruská 2887, Vítkovice, 70300 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

Výstava techniky pro malé i velké. Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a „superchytré“ stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Expozice začíná objevem, který odstartoval průmyslovou revoluci, tedy od parního stroje a jeho následného využití v mnoha oborech včetně dopravy. Na něj naváže tkalcovský stav a další vynálezy z oblasti strojírenství, jako jsou na příklad obráběcí stroje. Dále návštěvníci uvidí cestu od výroby železa až k jeho přerodu v ocel a ukázku výroby elektřiny. Sami si budou moci vyrobit elektřinu šlapáním na kole, obrábět kov, otestovat řízení automobilu a letadla na trenažéru, nebo si mohou třeba vlézt do kajuty kosmonauta Gagarina a do útrob legendární ponorky Nautilus. Mnohé exponáty si můžou prakticky vyzkoušet a zjistit, jak fungují. V sekci „Plující město“ uvidí vodní turbíny a vodní kola, závěr výstavy patří vynálezům z oblasti akustiky a vlnění. Scénář výstavy vkusně využívá názvy knih Julese Verna, které se zde stávají synonymem pro určitá období vývoje techniky průmyslu. Rozdělují výstavu do logických celků podle známých knih „Cesta do středu země“, „Ocelové město“, Cesta kolem světa za 80 dní“, „Robur dobyvatel“, „Pán světa“ „Ze země na měsíc“, „Plující město“ a „Zmatek nad zmatek“. Na konci každé etapy si návštěvník muzea může zcela jednoduše o

Více

Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu

Místo
Hradní 1, Slezská Ostrava, 71000 Ostrava
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více
1 5 9 11 13 Následující

TOPENÍ
kotlíkové dotace
z MSK pokračují

 

28. 11. René

Zítra: Zina

HLÁŠENÍ ROZHLASU

Hlášení rozhlasu si můžete poslechnout ZDE

INTERNETOVÉ VYSÍLÁNÍ

PRACOVIŠTĚ
Czech POINT 
kancelář č. 20

ZASTUPITELSTVO OBCE MOŘKOV VYDALO ÚZEMNÍ PLÁN

Projekt "Územní plán Mořkov" byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci

Integrovaného operačního programu.
www.strukturalni-fondy.cz/iop

 Počasí Mořkov

Medard

Místní policie 

 

Počasí

Pondělí Polojasno 5/-1 °C
Úterý Zataženo 5/0 °C
Středa Zataženo -1/-3 °C
Čtvrtek Zataženo 1/-1 °C

Návštěvnost stránek

778975